Холодницький влаштовує ̶З̶е̶л̶е̶н̶с̶ь̶к̶о̶г̶о̶ Коломойського
18.04.2019   //   730 Переглядів

Якщо САП зараз відкриє купу нових гучних справ, пришвидшить пригальмовані, і одночасно позливає підозри проти «приватівців», то значить Коломойський таки вважає Зеленського своєю маріонеткою.

У січні кандидат в президенти Володимир Зеленський підтримав антикорупційний порядок денний низки громадських організацій, одним із пунктів якого було звільнення керівника САП Назара Холодницького і його заступників.

Але з того часу про цей пункт у команді Зеленського публічно не згадують. І в оприлюдненій у квітні штабом програмі замість конкретних кроків по САП з’явилась абстрактна обіцянка колись формувати антикорупційні органи через якісь міжнародні конкурсні комісії.

Ми не можемо стверджувати, що штаб Зеленського абстрагувався від «проблеми Холодницького»  через позицію Андрія Богдана, який одночасно є (а) особистим адвокатом Ігоря Коломойського, (б) представником штабу Зеленського, який перед виборами встиг нанести візити не тільки голові НАБУ Артему Ситнику (в) але якого головний політтехнолог Зеленського Дмитро Разумков називає «самодостатньою особистістю», проводячи повзучу відстройку іміджу Зеленського від логотипів Коломойського.

Володимир Зеленський, Андрій Богдан, Ігор Коломойський

У будь-якому разі Руслан Рябошапка в інтерв’ю 8 квітня все-таки заявив, що зі звільненням Холодницького все складно:

«Змінити спеціалізованого прокурора, як говорить сьогодні більшість громадського сектору і наші іноземні партнери, – це досить складно, це потребує змін в закон. Часу зараз немає. Якщо є можливість все-таки, якщо спеціалізований прокурор, як він вчора, здається, Назар Холодницький заявив, що він працюватиме і він буде давати результат. Якщо це дійсно можливо, і якщо можливо все-таки налагодити співпрацю між керівництвом САП і НАБУ, це було б прекрасно. Щоб вони почали одразу ж працювати на країну», – сказав Рябошапка.

То ж не дивно, що 10 квітня сам Холодницький заявив журналістам, що у разі обрання президентом Зеленського у відставку не піде, і нагадав, що звільнити його ніхто не може до кінця 5-річного терміну з моменту призначення у листопаді 2015 року.

Насправді досі невідомо, яка ступінь суб’єктності є у Зеленського в стосунках з олігархом Ігорем Коломойським. І тут ми б хотіли звернути увагу на лінію Коломойський- Холодницький. У «Наших грошей» є підстави вважати, що в олігарха і керівника САП цілком робочі стосунки.

Справа в тому, що у САП є низка справ, які стосуються Коломойського:

  • Справа авіакомпанії МАУ. САП не підписала підозри стосовно президента і головбуха авіакомпанії Коломойського, хоча відправила на лаву підсудних керівника Державіаслужби за зловживання владою в інтересах МАУ. Ці епізоди по керівництву МАУ прокуратура Холодницького забрала у НАБУ і передала в Нацполіцію Арсена Авакова, якому прокурор Холодницького Василь Кричун нещодавно подарував закриття «справи рюкзаків» в частині звинувачень сина міністра МВС.
  • Справа по «Приватбанку» №52017000000000153, по якій НАБУ розслідує нанесення державі збитків у розмірі 116,8 млрд грн внаслідок додаткової капіталізації «Приватбанку».
  • Справа про виведення коштів «Укрнафти» №42015000000000722 через нафтові аукціони, заточені під угрупування «прокладок» Коломойського.

Ці справи контекстно важливі в сукупності із особистою зустріччю Коломойського з Холодницьким у квітні 2016-го, після чого керівник САП витребував з ГПУ справу про передачу Коломойським 110 мільйонів доларів хабара на вимогу тодішнього президента Леоніда Кучми через його зятя Віктора Пінчука за право управляти компанією «Укрнафта». Після Майдану Коломойський дав по цій справі гучні покази парламентській комісії. Генпрокуратура відкрила справу і поклала її кудись від розслідування подалі. І так би вона й припадала пилом, якби САП не поновила слідство. Джерела «Нового времени» стверджували, що ця справа давала Коломойському «додаткові козирі в Лондонському міжнародному суді» у справі між «Укрнафтою» і «Нафтогазом». Але у 2018 році Коломойський в Лондоні програв. І потреба у додаткових козирях, мабуть, відпала. Бо заступник Холодницького Володимир Кривенко взяв і закрив справу, у якій Коломойський продовжував фігурувати як хабародавець.

Ще один важливий нюанс: за даними джерел «Наших грошей», у 2018-му у найважчий період, коли Холодницькому через «акваріумний» скандал загрожувало звільнення і кримінальна справа, саме Коломойський і Аваков допомогли керівнику САП уникнути цього.

Отже, з одного боку дуже показовою буде ситуація по цих «приватних» справах. По тому, як вони будуть хоронитись чи реанімуватись, буде, зокрема, видно теплоту стосунків самого Холодницького і Коломойського. З іншого боку, можемо припускати, що активність Холодницького може слугувати певним маркером щодо намірів Коломойского по відношенню до Зеленського.

Йдеться про «атакуючі» справи, якими САП може «одразу почати давати результат» для створення новому президенту України антикорупційного іміджу. Наприклад, розкрутка справи «П дав добро» по розкраданню Крючковим і Кононенком з Суркісами державних обленерго, або жертвопринесення Дубневичів з Блоку Петра Порошенка дозволить створити враження, що Зеленський став президентом – і понеслось, крига скресла, бандитам тюрми.

Ще крутіше може прогриміти справа про «Роттердам+», яку Холодницький міг закрити в розпал дружби між Порошенком і Ахметовим, але не зробив цього. І зараз вона може стати чудовим інструментом для доганяння Петра Порошенка після поразки на виборах.

Річ у тім, що одним з найважливіших аспектів справи є визначення того, хто ж нажився на єврооблігаціях ДТЕКу, які під час оголошеної Порошенком у 2015 році деолігархізації задешево скуповувала інвесткомпанія ICU, і які різко подорожчали відразу після впровадження формули «Роттердам+». Детективи НАБУ пройшли вже значний шлях до офшорів. І за доброї волі закордонних фінустанов можуть дуже швидко з’ясувати, чи правильними є  здогадки про те, що якщо ICU обслуговує фінансові справи Порошенка, якщо співвласник ICU Демчишин проводив деолігархізацію в енергосекторі, якщо працівник ICU та «Рошен» Вовк впроваджував «Роттердам+», то і бенефіціаром має бути хтось з найближчого оточення Порошенка, а може й він сам.

Справа в тім, що Зеленський після перемоги на виборах насправді не отримає жодних потужних повноважень, оскільки навіть призначення генпрокурора і голови СБУ відбуваються за участі Верховної Ради. Значить для повноти функціоналу потрібна своя фракція в парламенті. І чим більша президентська фракція – тим сильніший президент в коаліційних переговорах. А фракція можлива лише за результатами нових виборів, які мають бути лише в жовтні (якщо не буде дострокових, але це ще складніша історія). А значить президенту потрібно буде підтримувати свій рейтинг без повноважень. І найкраще у нагоді тут стануть саме швидкі підозри та посадки корупціонерів, що стоять на паузі в судах, САП та НАБУ.

Джерела «Наших грошей» говорять, що між Коломойським і Зеленським вже не безхмарні стосунки. Нібито ЗеКоманда не хоче зв’язуватись з «рєшашками» і договорняками, якими почали займатись штабісти кандидата, що асоціюються з Коломойським і Портновим. А значить можна припустити, що для приборкання темної конячки Коломойський (а) не даватиме йому позитивного контексту через Холодницького (б) відбере у «Кварталу» доступ до «1+1».

Будемо продовжувати спостереження. Хоча лишати Холодницького і його заступників на будь-який період, довший від необхідного для отримання владних важелів – це перебирати на себе його зашквареність. Що вигідно лише ляльководу і його маріонеткам.

Ірина Шарпінська, Юрій Ніколов, «Наші гроші»