АМКУ рекомендував мінюстівцям у 60-денний строк зруйнувати монополію «Ліги закон» на смски з реєстру нерухомості
16.01.2019   //   155 Переглядів

Антимонопольний комітет схвалив рекомендації ДП «Національні інформаційні системи» стосовно сервісу «SMS-маяк», який сьогодні монопольно інтегрований у платформу «Ліга закон». Про це повідомив журналіст «Наших грошей» із Комітету.

Так, ДП «НАІС» повинне затвердити або подати на затвердження Міністерству юстиції порядок, який би забезпечив конкурентні умови обрання суб’єктів господарювання для укладення договорів про надання послуг з інформування про реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – реєстр нерухомості).

«НАІС» має повідомити АМКУ про результати виконання рекомендацій у 60-денний строк з дня їх отримання.

Сьогодні слідкувати за спробами рейдерів переписати нерухоме майно можна за допомогою виключно сервісу «SMS-маяк», інтегрованого у платформу «Ліга закон».

Відкриту за ознаками зловживання ДП «НАІС» монопольним становищем справу веде державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська.

На засіданні Комітету генеральний директор «НАІСу» Станіслав Лур’є повідомив, що невдовзі ТОВ «Ліга закон» не буде єдиним надавачем послуг з відстеження реєстраційних дій у реєстрі нерухомості через сервіс «SMS-маяк», адже держпідприємство уже готується до запровадження конкурентного середовища на ринку.

«Між ДП «НАІС», координаційним центром з надання правової допомоги Міністерства юстиції та Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР) укладений Меморандум про співпрацю. На його виконання МБРР замовив послуги на технічне доопрацювання державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у межах якого в кінці лютого очікується перша поставка оновленого прикладного програмного інтерфейсу. Ми його протестуємо, після чого на конкурентних засадах надаватимемо доступ до інтерфейсу різним контрагентам», – розповів Станіслав Лур’є.

Встановленню монополії «Ліги закон» передували кілька подій.

26 жовтня 2016 року Кабінет міністрів прийняв розпорядження 789-р «Про запровадження реалізації пілотного проекту щодо інформування у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Того ж дня ДП «НАІС» та ТОВ «Ліга закон» підписали меморандум про співпрацю в питанні реалізації та супроводі відповідного онлайн-сервісу. У листопаді між ними були також підписані договори про співпрацю та про надання послуг.

Комп’ютерну програму «SMS-маяк» розробило ТОВ «Інформаційно-аналітичний центр “Ліга”». У подальшому ТОВ «Ліга закон» отримало дозвіл на використання авторських прав на цю програму.

За даними самої фірми, «Ліга» витратила 3,09 млн грн на модернізацію платформи, та у період з 2016 по 2018 роки підтримка та супроводження програми обійшлись у 1,23 млн грн.

За даними сервісу «СМС-маяк», клієнти за 3,6 грн на місяць можуть отримувати сповіщення про вже проведену зміну статусу об’єкта, тобто коли рейдери тільки но  перереєстрували об’єкт нерухомості. За 36 грн на місяць можна отримати підписку на сповіщення про подані заяви у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо, тобто про початок рейдерських дій стосовно належного власнику об’єкта. Остання функція дозволяє вчасно звернутися до державного реєстратора та до суду і зупинити незаконні дії щодо об’єкту нерухомості, якщо такі були зафіксовані.

У презентації АМКУ для розгляду питання зазначено, використання онлайн-сервісу можливе за укладення ліцензійної угоди. Одна ліцензія відповідає моніторингу одного об’єкта нерухомості і коштує 30,75 грн/міс.

Упродовж 2016-2018 років «НАІС» отримав 515 тис. грн за надання сервісної послуги з інформування, а «Ліга закон» протягом того ж періоду часу отримало 3,26 млн грн від продажу ліцензій на використання програми «SMS-маяк». Станом на початок жовтня 2018 року було продано 403 ліцензії.

Комітет встановив, що починаючи з початку «пілотного проекту» у 2016 році до «НАІС» звертались OpenDataBot, «Приватбанк», ТОВ «Сучасні системи домоуправління» та громадянка Іванкіна О.Ю. з пропозицією реалізувати аналогічний механізм інформування на власних платформах, однак держпідприємство відмовило у співпраці.

Тоді у «НАІС» зіслались на «тимчасовість» заходу, мовляв, у рамках пілотного проекту визначається доцільність існування сервісу як такого.

У таких діях Антимонопольний комітет побачив ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, адже за створених держпідприємством «НАІС» умов «Ліга Закон» вже понад два роки є єдиним учасником ринку інформування про реєстраційні дії у реєстрі нерухомості.

Нагадаємо, засновниками ТОВ «Ліга Закон» є Сергій та Марина Бондаренки, їх син Дмитро Бондаренко та Володимир Єгіпко.

Юлія Костюк, «Наші гроші»