«Сумихімпром» в обхід «Прозорро» замовив у Фірташа газу на 96 мільйонів
10.11.2018   //   257 Переглядів

ПАТ «Сумихімпром» 31 жовтня уклав угоду з ТОВ «Статус-Трейд» про постачання природного газу на 95,76 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

На листопад замовили 7,60 млн куб. м газу по 12 600 грн. за тисячу кубометрів. Це на 7% дешевше від жовтневого промислового  тарифу  ПАТ «НАК «Нафтогаз України» за умови попередньої оплати до місяця поставки, який становив 13 439 грн. за тисячу кубометрів.

Нинішню закупівлю «Сумихімпром» провів без аукціону у «Прозорро», оприлюднивши лише звіт про укладену угоду. Усього з вересня 2016 року завод таким чином підписав договорів на 2,07 млрд грн. із загальної суми угод у 2,94 млрд грн. Вартість більшості з них перевищувала поріг для замовників у розумінні закону «Про публічні закупівлі» на товари і послуги у 200 тис грн., після якого потрібно проводити відкриті торги на одному з авторизованих у «Прозорро» майданчиків.

Акції «Сумихімпрому» належать Фонду державного майна. Проте «Сумихімпром» не вважається замовником за законом «Про публічні закупівлі», бо підпадає під виняток про здійснення діяльності на промисловій чи комерційній основі, а отже, не зобов’язаний проводити відкриті торги у «Прозорро». При цьому паралельно підприємство все ж проводило інші закупівлі шляхом аукціону в «Прозорро». Так, загалом із вересня 2016 року завод роздав 46,42 млн грн. за процедурою «відкриті торги» і 824,73 млн грн. за процедурою «відкриті торги з публікацією англійською мовою», проте у серпні-вересні 2017 року остаточно перестало користуватися цими процедурами.

Державний «Сумихімпром» із часів Януковича контролюється групою Дмитра Фірташа через керуючого санацією Ігоря Лазаковича, відомого як топ-менеджер Фірташа.

Нагадаємо, у 2011 році завод було визнано боржником – накопичено борги на 1,4 млрд грн. У 2012 році розпочалася процедура санації «Сумихімпрому». Керуючим санацією компанії-кредитори призначили Лазаковича (до жовтня 2017 року). Фонд держмайна у 2015 році подав до суду про припинення банкрутства «Сумихімпрому», обґрунтовуючи це тим, що провадження було порушено незаконно. Чотири судові інстанції, останньою з яких був Верховний суд, ФДМУ програв. Кабмін планує у 2018 році до президентських виборів продати 26 держкомпаній, серед яких – і «Сумихімпром».

«Статус-Трейд» зі статутним капіталом 15 тис грн. створений 1 лютого 2017 року. Влітку того ж року він отримав ліцензію НКРЕКП на постачання газу. Засновником є кіпрський офшор «Рулата Венчерз Лімітед», кінцевим бенефіціаром через нього – Дмитро Фірташ, а директором – Євгеній Городецький.