«Євротерминал» програв АМКУ у суді справу про монопольний шлагбаум на в’їзді до Одеського морпорту
09.11.2018   //   347 Переглядів

Північній Апеляційний суд задовольнив скаргу Антимонопольного комітету України у справі за позовом ТОВ «Євротерминал» про скасування рішення регулятора стосовно зловживання компанією монопольним становищем через збір із перевізників неправомірної плати за проїзд до Одеського морського торгівельного порту. Про це повідомила державна уповноважена Агія Загребельська.

21 грудня 2017 року Антимонопольний комітет оштрафував ТОВ «Євротерминал» на 5,37 млн грн за зловживання монопольним становищем на ринку послуг обслуговування транспортних засобів на території Сухого порту, що розташований на проїзді до ДП «Одеський морський торгівельний порт», та зобов’язав компанію забезпечити перевізникам можливість проїзду в морпорт без сплати за послуги, у випадку, якщо ті не потребують і не мають наміру їх споживати.

Компанія оскаржила рішення Комітету у судовому порядку.

Справу у Господарському суді Києва розглядала суддя Юлія Картавцева. У липні цього року суд задовольнив позов «Євротерминалу», скасувавши спірне рішення Комітету. Сам текст судових висновків у реєстрі оприлюднений не був.

У другій інстанції справу розглядала колегія суддів у складі головуючої Олександри Агрикової, суддів Владислава Суліми та Михайла Чорногуза.

Проаналізувавши судові матеріали, 8 листопада Північний апеляційний суд підтримав позицію Антимонопольного комітету, скасувавши висновки нижчого суду.

Нагадаємо, у 2006 році ТОВ «Євротерминал», що підконтрольне оточенню нинішнього мера Одеси Геннадія Труханова, виступило інвестором будівництва «Сухого порту» для Одеського морпорту. Сторони підписали договір, предметом якого було «взаємне співробітництво» в процесі обробки транспортних засобів, що прямують на територію Одеського порту, а також контейнерного вантажопотоку, що проходить через порт, в результаті використання схеми «Порт-Естакада-Сухий порт».

Договором передбачалось використання майданчика «Євротерминалу» в процесі руху автотранспорту на територію порту, створення «Сухого порту», а також створення п’ятої черги транспортної естакади від діючої естакади по вулиці Кутузова в Одесі до проектованого Сухого порту.

Для проходження митного огляду вантажівки були змушені платити навіть просто за проїзд до митниці, адже заїжджати можна було виключно через майданчик «Євротерминалу», а послуга «підняття шлагбауму» виявилась платною.

Зауважимо, очоливши Одеську митницю, Юлія Марушевська відкрила пости поза межами «Євротерминалу». Однак, Одеська міська рада затвердила схему дорожніх знаків, згідно з якими вантажівки були змушені заїжджати в Одеський порт через майданчик «Євротерминалу» (детальніше про це тут).

Так, у 2009 році в’їзд в Одеський морпорт коштував перевізникам $15 з правом перебувати на території майданчика «Євротерминалу» 24 години. У 2013 році вартість на цю послугу зросла до $26. Наприкінці 2016 року фірма запровадила систему знижок у розмірі 62-12% від єдиного тарифу. У 2017 році, коли діяльністю «Євротерминалу» зацікавились в АМКУ, вартість послуги впала до $17.

Антимонопольники встановили, що протягом березня 2016 року по листопад 2017 «Євротерминал» отримав 110,26 млн грн за надані послуги з обслуговування транспортних засобів на території Сухого порту.

Послуги компанія надавала за попередньою оплатою, неконтрольовано та в односторонньому порядку підіймала їхню вартість, і мала владу у будь-який момент обмежити їх надання тому чи іншому перевізнику.

Комітет встановив, що компанія справляла плату навіть за ті послуги, які потрібні були не перевізникам, а самому «Євротерминалу», наприклад, для обліку транспортних засобів клієнтів.

Додамо, рішення Північного апеляційного суду набрало законної сили з моменту його проголошення.

Довідково: Північний апеляційний господарський суд — апеляційний спеціалізований господарський суд, розміщений у місті Києві. Юрисдикція суду поширюється на Київську, Сумську, Черкаську, Чернігівську області та місто Київ.