Із лютого на 5% подорожчало обладнання для «Енергоатома» від путінців
06.10.2018   //   356 Переглядів

ДП «НАЕК «Енергоатом» 3 жовтня за результатами тендеру уклало угоду з компанією «Škoda JS a.s.» (Чехія) про придбання комплекту обладнання за 7,62 млн євро, або 287,40 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

У січні-травні 2020 року поставлять обладнання для реконструкції кранів кругової дії для енергоблоку №2 Южно-Української АЕС:

  • 5,43 млн євро – устаткування візка 2, візка 1, моста ПК, кабельного зв’язку, ЗІП та спеціальні інструменти;
  • 2,28 млн євро – система управління краном в/п 400/160/2х80тс.

Виробником обладнання у договорі вказана компанія «Litostroj Power d.o.o.» (Словенія) із групи «Energo-Pro» (Чехія) мільярдера Яроміра Тесара. Гарантійний строк експлуатації становить два роки після введення в дію, зберігання – три роки після поставки.

Нагадаємо, у лютому «Škoda JS» продала «Енергоатому» таке саме обладнання від цього ж виробника для енергоблоку №1 ЮУАЕС за 7,25 млн євро, що на 5% дешевше. Причому тоді торги за іншим лотом щодо теперішнього енергоблоку №2 із тією ж ціною 7,25 млн євро відмінили через неможливість усунути порушення законодавства, оскільки підрозділ-ініціатор закупівлі – ВП «Атомкомплект» – не підписав договір із переможцем «Škoda JS» у належний строк. Причини зриву підписання у протоколі відміни не повідомлялися.

При цьому курс євро з лютого до жовтня знизився на 6%: із 34,68 грн. до 32,64 грн.

Сума нинішньої угоди на 0,05% нижча від очікуваної вартості закупівлі у 287,54 млн грн.

ПрАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» і фірма «TM Industrieservice GmbH» (Німеччина) вимагали від замовника змінити умови оплати, але той відмовився.

Нині конкурентами були ТОВ «Науково-виробниче об’єднання «Енергопроект» Олега Мізюка і Володимира Садовенка та російське ЗАТ «Диаконт», яке цьогоріч було виведене з-під санкцій РНБОУ, причому ніхто не знижував ціну під час аукціону.

Чеська «Škoda JS» належить російській групі «Объединенные машиностроительные заводы» («ОМЗ»). Її контролює «Газпромбанк», основним акціонером якого є компанія «Лідер» Юрія Ковальчука – представника найближчого оточення Володимира Путіна.

У травні ризький оглядач «Energy Intelligence» Гарі Піч писав із посиланням на джерела, що «Газпромбанк» веде переговори з французами про продаж частини або всього пакету акцій «ОМЗ». За так званим правилом 50%, яке Міністерство фінансів США застосовує до власності під санкціями, «Газпромбанку» довелось би відмовитися принаймні від 35% акцій «ОМЗ», щоб зняти санкції з «Skoda JS». Або, що, на думку Піча, більш імовірно, «ОМЗ» повинен був би продати контрольний пакет акцій «Skoda JS».

За даними прес-центру «Енергоатома», ця інформація підтверджується тим, що в липні французька «Framatom» замовила у «Skoda JS» частини реакторів для британської АЕС Хінклі-Пойнт. При цьому «Енергоатом» називає «Skoda JS» можливим підрядником із добудови двох незавершених енергоблоків Хмельницької АЕС.

У чеському реєстрі «Skoda JS» досі повністю належить голландській «OMZ B.V.».

Нагадаємо, в Україні, Швейцарії та Чехії правоохоронці розслідують справи щодо хабара від «Skoda JS» українському нардепу Миколі Мартиненку («Народний фронт»), близькому до тепер уже колишнього прем’єра Арсенія Яценюка. Мартиненко кілька скликань ВР очолював комітет з палива і енергетики та вважався куратором «Енергоатому». У грудні 2015 року він склав депутатський мандат.

В Україні «Skoda JS» отримувала підряди виключно в системі «Енергоатому».