Ахметов у Верховному суді розвернув на початок справу по «Укртелекому», раніше програну Фонду держмайна
17.07.2018   //   149 Переглядів

Верховний суд задовольнив касаційну скаргу ТОВ «ЕСУ», скасувавши рішення нижчих судів у справі про розірвання договору купівлі-продажу акцій «Укртелекому» та стягнення з «ЕСУ» 2,17 млрд грн пені. Справу передано на новий розгляд до господарського суду Києва.

Про це свідчить постанова суду від 3 липня.

Йдеться про придбання фірмою «ЕСУ» контрольного пакету акцій ПАТ «Укртелеком» у березні 2011 року (92,79%). Вартість угоди склала 10,57 млрд грн. Конкурс з приватизації «Укртелекому» пройшов за участі лише однієї компанії – «ЕСУ» (дочка інвестиційного фонду EPIC).

Фонд держмайна у травні 2017 року звернувся до суду із позовом до «ЕСУ» та «Укрексімбанку» про розірвання договору, укладеного із «ЕСУ». Позовним вимогам передував арешт акцій «Укртелекому», накладений Генпрокуратурою місяцем раніше у рамках провадження щодо незаконної приватизації акцій компанії за ціною, заниженою на 1,6 млрд грн.

Окрім цього, позовні вимоги включали зобов’язання «Укрексімбанку» списати з рахунку «ЕСУ» пакет акцій «Укртелекому» на рахунок держави, а також – стягнути з «ЕСУ» на користь бюджету України пеню у розмірі $81,9 млн (2,17 млрд грн у перерахунку за курсом НБУ станом на 10 травня 2017 року).

Фонд обґрунтував позов тим, що «ЕСУ» не виконало умов договору в частині внесенні інвестицій у діяльність «Укртелекому» розміром не менше 450 млн дол. протягом 5 років з моменту набуття акцій компанії (до 10 травня 2016 року). Мова про інвестиції у конкретні напрями – мобільний зв’язок, транспортна мережа, технічне переозброєння, цивільне будівництво, проектно-вишукувальні роботи.

ФДМУ виграв справу у судах першої та другої інстанцій, однак Верховний суд дійшов до висновку, що попередні суди не з’ясували усі обставини, важливі для справедливого розгляду справи. А саме:

  • Не надали правової оцінки доказам «ЕСУ» щодо інвестування 800 млн дол. (на підтвердження компанія надала висновок юридичної фірми «Бейкер і Маккензі Сі-Ай-Ес Лімітед», звіт аудиторської фірми «Бейкер Тіллі Україна», висновок науково-правової експертизи)
  • Не дослідили обставини приймання-передачі телекомунікаційних мереж спеціального призначення (ТМСП). «ЕСУ» стверджує, що виконало свій обов’язок, однак ФДМУ не прийняв ТМСП у державну власність. За версією Фонду держмайна «ЕСУ» дійсно передавав ТМСП, однак – не все обладнання мережі, а лише обладнання адаптації та частково обладнання управління, тоді як основі складові ТМСП не передавались у державну власність. В результаті, Держспецзв’язок був би вимушений укладати договори та технічне обслуговування мережі лише з «Укртелекомом».

Нагадаємо, у червні 2013 року компанія Рината Ахметова СКМ купила у групи ЕРІС 100% акцій кіпрського офшору «UA Тelecominvest Limited» за $860 млн. Цій компанії належали всі акції ЕСУ, а та – володіє спірними акціями «Укртелекому».