- НАШІ ГРОШІ - https://nashigroshi.org -

Ударили цифрою по корупціонерах

Учора Верховний суд України ошелешив [1] народ свіжою статистикою щодо покарань корупціонерів. Тисячі справ у судах, сотні покараних, і все це – за півроку.

Найбільше, звісно, приємно дивувала цифра – 121 посаджений у тюрму корупціонер. Тобто, якщо зважати на вихідні – мало не кожного дня до буцегарні запроторювали якогось крадія бюджетних грошей.

Новина викликала у читачів багато запитань, відтак мусимо її доповнити деталями.

Перше. Довіра до цифр

Верховний суд постійно веде подібну статистику [2], однак ми її до уваги не беремо. Чому? Бо нам важко зрозуміти математичну логіку укладачів таблиць. Для прикладу ось одна з них. Якщо порахувати цифри в горизонтальних стрічках, то лише в деяких з них зійдеться фінальна цифра. Зокрема, замість 469 у нас вийшло 318. Також любителі квестів можуть перерахувати вертикальний стовпчик 4.

[3]

Є проблема і з контентом. Скажімо, ВС твердить, що кількість засуджених суддів у першому півріччі – нуль. Це дещо важко пояснює вирок [4] від 17.03.2017, яким до 5 років позбавлення волі засуджений колишній заступник голови Ріпкинського райсуду Чернігівської області суддя Василь Шляхов.

Ну, і головне. «Наші гроші», які читають всі вироки за 5-тьма головними корупційними статтями (191, 364, 368, 369 і 369-2 КК України), нарахували за півроку 74 вироки з посадженням у в’язницю, а не 121, як вийшло у Верховного Суду. І це нас трохи дивує, оскільки корупційні статті, які ми не моніторимо, з’являються в Реєстрі дуже рідко, або ж мають мінімальні покарання. І уявити, що по них посадили 37 людей – це з області фантастики. Було би цікаво обмінятись з укладачами статистики лінками на Судовий реєстр, але, боїмося, що вони не погодяться.

Друге. В очікування апеляції

Оскільки можемо ґрунтовно говорити лише про ті справи, які ми прочитали, то базуватимемось на 74 вироках, які ми зафіксували. Так от.

Лише 9 з них стали остаточними вироками, а решта – чекає апеляції. В українській же історії – апеляція – це важливо.

Наприклад, дві цьогорічні історії. Наприкінці 2015 року до 10 років позбавлення волі був засуджений [5] колишній керівник департаменту матеріально-технічного матеріального забезпечення ДПСУ Олег Лантвойт за хабар у 349 тис грн. А влітку цього року Апеляційний суд м.Києва вирок скасував і Лантвойта виправдав.

Ще один приклад. У лютому 2016-го екс-заступник Голови Державної інспекції сільського господарства України Ігор Немировський отримав 10 років за отримання 357 тис грн хабара. А у квітні цього року апеляційний суд Кіровоградської області зменшив [6] строк відбування покарання з 10 до 3 років.

Тобто, скажімо, так – є нюанс.

Третє. Хто сів і за що

Це буде найдовша частина. Бо саме це питання є ключовим для тієї ефемерної речі, яка називається Справедливість. Отож.

Ті, хто вже точно сів

  1. Григорчук Наталія – старший контролер касира відділення «Ощадбанку». Привласнення 3,5 млн грн депозитів. Вирок – 5.5 років
  2. Фишер Максим – головний спеціаліст обласної с/г Держінспекції. Хабар за видачу посвідчення тракториста-машиніста без складання іспитів. 5 років
  3. Приватна особа. Дав 800 дол хабара за дострокове звільнення особи з колонії. 4 роки.
  4. Полєно Віктор, приватна особа. Намагався дати прикордонникам 800 грн хабара за перетин держкордону. 4 роки.
  5. Журавчак Ігор, приватна особа. Намагався дати 1500 грн хабара за уникнення запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. 4 роки з конфіскацією.
  6. Бігірістанов Ігор, приватна особа. Незаконно перетинаючи кордон у напрямку РФ, пропонував прикордонникам 1300 грн хабара. 3,5 роки.
  7. Патрульний  відділу «Гребеники» Котовського прикордонного загону. За 900 дол сприяв ввезенню в Україну нелегального спирту з Придністров’я.  2 роки.
  8. Заступник начальника відділу «Гребеники». Допомагав патрульному отримати ці 900 дол. 2 роки.
  9. Кочкін Олександр, начальник відділу теруправління Департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції. 1 тис дол. хабара за вплив на слідчого у непритягненні особи до кримінальної відповідальності. 2 роки.

Ті, хто може сісти (справа – в апеляції)

Серед тих, хто отримав до 2 років включно: троє працівників держлісгоспу, військовий комісар з Дніпропетровщини, начальник КП «Березанський комбінат комунальних підприємств», спеціаліст управління соцзахисту Немирівської РДА, керівник громадської організації, головний архітектор Ізюмської міськради.

Від 2 до 5 років

Екс-голова Обухівської РДА і його заступник ( по 4 роки, роздача земель), заступник голови Єланецької РДА (5 років, хабар – 2000 доларів), заступник голови Жовтневої райради м. Кривий Ріг (5 років, хабар – 7800 грн).

Від 5 до 10 років:

четверо бухгалтерів ДП «Буський лісгосп», включно із головним бухгалтером, які у 2012-2013 рр підробили документи і привласнили 704 тис грн держпідприємства. вони отримали по 7-8 років в’язниці з конфіскацією майна.

двоє старших оперуповноважених з особливо важливих справ ГУ ДФС у м.Києві, які у квітні 2015 отримали хабар від фірми за відправку контейнерів. Вони отримали по 6 і 7 років ув’язнення з конфіскацією майна.

бухгалтер «Донецького обласного бюро судово-медичної експертизи» отримала 7 років з конфіскацією за розтрату коштів підприємства у сумі 371 тис грн у 2015 році, які вона нарахувала особам, що не працювали в облбюро.

старший слідчий в особливо важливих справах Управління СБУ у Львівській області отримав 7,5 років з конфіскацію за вимагання $12 тис хабара від начальника одного з відділів ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області.

по 5,5 років позбавлення волі з конфіскацією за вимагання і отримання хабарів отримали два слідчих – Хмільницького райвідділу у Вінницькій області і Чернігівського райвідділу Чернігівської області.

два дільничних інспектори і інспектор патрульної поліції м. Черкаси отримали відповідно 5,5, 6 і 8 років в’язниці за вимагання хабарів.

старший оперуповноважений по боротьбі з економічною злочинністю Любомльського райвідділу Управління МВС у Волинській області отримав 6,5 років з конфіскацією за вимагання хабарів від чотирьох осіб за прикриття незаконних валютних операцій та безліцензійної торгівлі сигаретами.

Хорошевський селищний голова Харківського району отримав7 років з конфіскацією за вимагання 60 тис грн хабара при виділенні землі.

по 6 і 6,5 років отримали інспектори Черкаської виправної колонії, які намагалися пронести для засуджених канабіс і амфетамін. При цьому вони строки ув’язнення отримали по статті 307 (незаконне перенесення наркотичних засобів), а по корупційній статті 364 – взагалі виправдані.

приватна особа отримала 5,5 років з конфіскацією частини майна за те, що пропонувала хабар поліцейським за непритягнення до кримінальної відповідальності за незаконні дії, пов’язані з наркотичними засобами. При цьому покарання по корупційній статті (2 роки) було поглянуте «важчими» статтями.

8 років 7 місяців позбавлення волі отримав начальник відділу БНОН ПМУ УМВС України в Полтавській області, який у 2012-2013 роках у складі злочинної організації займався збутом наркотиків. При цьому покарання по корупційній статті (3 роки) було поглянуте «важчими» статтями.

двоє колишніх працівників БМОП «Беркут» і СБСМ «Грифон» двоє приватних осіб отримали по 10,5 і 11 років за те, що вони створили озброєну банду, заволодівали коштами фізосіб, які міняли валюту у Харкові, застосовуючи вогнепальну та холодну зброю. Вони всі були засуджені по корупційній статті 364, покарання по якій (3-5 років) були поглинуті «важчими» статтями.

І нарешті – висновок. За перших півроку в Україні реально сіли у в’язницю дев’ять осіб. Найсерйозніші посади – начальник відділу поліції і заступник начальника відділу прикордонного загону.

Ще може сісти – 65 людей. Найсерйозніші посади – заступник голови РДА, суддя, селищний голова, головний архітектор міста.

Насправді ці результати є кращими, ніж минулого року [7] , однак наскільки це гамує жагу народної справедливості – кожен може вирішити сам.

Блог від: Олексій Шалайський, Ірина Шарпінська.