Як у Хмельницькому бізнес на парковках робили
18.12.2015   //   322 Переглядів

У більшості українських чиновників і політиків є «заразна» риса — зробити певне поліпшення, аби потім його героїчно долати. У Хмельницькому два роки тому дали хід одному сесійному рішенню, наслідки якого до сьогодні «розхльобують». Мова йде про паркувальний бізнес, війну якому нині оголосила Хмельницька міська рада і управління транспорту і звязку. Поза тим ще у 2011-2012 роках бачення міської влади у питанні паркування автотранспорту не викликало суттєвих розбіжностей. Навпаки — приватному бізнесу скинули парковки, які утримувало комунальне підприємство по організації роботи міського пасажирського транспорту.

Як хазяйнували комунальники

У жовтні 2006 року сесія міськради визначила місця для паркування автотранспорту на вулицях міста. Загалом — 27 місць. Комунальному підприємству по організації роботи міського пасажирського транспорту доручили стягувати збір за паркування і слідкувати за належним станом.

Як розповіли в міському фінансовому управлінні, за старим податковим кодексом КП платило до міської скарбниці 17 копійок за годину паркування однієї автівки. Тому підприємство мало зацікавленість збільшувати кількість паркомісць.

Надходження збору за паркування протягом 2006-2010 років мало позитивну динаміку: 128 тис. грн — 2006 рік, 207 тис. грн — 2007 рік, 238 тис. грн — 2008 рік, 235 тис. грн — 2009 рік, 202 тис. грн — 2010 рік.

Однак настав 2011-й, і змінилися правила гри. Новий податковий кодекс по-іншому регламентував діяльність у сфері паркування. Зокрема, у постанові Кабміну від 3 грудня 2009 року № 1342 наголошувалося, що «на спеціально обладнаних майданчиках для платного паркування обов’язково повинні бути встановлені автоматичні в’їзні та виїзні термінали (паркомати). Відповідно, міській владі був потрібен час, щоб переставити місцеві податки на нові рейки.

У «перехідний період» кудись зникли надходження від парковок, які все ще знаходились у віданні комунального підприємства по організації роботи міського пасажирського транспорту. Якщо у фінзвіті за 2011 рік пройшли куці 22 тисячі, то в 2012 році — одні нулі.

Парковки депутата і тещі

«У шапку гроші збирати не можна — треба збирати гроші у паркомати», — цю незаперечну істину озвучив колишній заступник міського голови Іван Прокопець. За його словами, міська влада пішла цивілізованим шляхом, і в березні 2011 року через сесію провела Положення про проведення конкурсу на право організовувати паркування транспортних засобів. А через місяць оголосила конкурс.

Створили два лоти. Перший — включав дві парковки (46 і 47 паркомісць).

Другий лот налічував чотири спеціально відведених стоянки (29, 45, 53 і 130 місць). Усі парковки площею в 10 кв. метрів.

Результати конкурсу оголосили 10 жовтня 2012 року. На перший лот заявився один учасник, ФОП Бабій Олександр Анатолійович. Другий лот мав двох конкурентів: ТОВ «Техогляд на Київській» (Хмельницький) і ФОП Матвійчук Євгенія Савівна.

Конкурсний комітет, не зважаючи на абсурдність ситуації за першим лотом, віддав перемогу конкурсанту-одинаку. Річ утім, що пункти Положення про проведення конкурсу, мають подвійне читання. З одного боку, там написано, що «конкурс — це конкурентний спосіб надання права організовувати та проводити діяльність…» (пункт 1.2). З іншого — «у разі, якщо в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозиція не була відхилена, він визначається переможцем конкурсу» (пункт 3.4).

Другий лот дістався ФОП Матвійчук Євгенія Савівна, в якої вартість години паркування становила 2 грн, тоді як у конкурента — 3 грн.

Як у першому, так і другому випадках, не до кінця дотримувався пункт 3.1 Положення про проведення конкурсу: «досвід роботи організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів». Про який досвід роботи можна говорити, коли обидва ФОПи створилися у квітні 2012 року, себто за півроку до оголошення результатів конкурсу?

Однак є деталь, яка вносить ясність у ці «драматичні» результати конкурсу. Виявляється, що ФОП Матвійчук — це теща депутата Хмельницької міської ради від ВО «Батьківщина» Олега Певнєва. До речі, під час нинішніх місцевих виборів пан Певнєв ішов з гаслом «Примусимо владу працювати», що викликало певний дисонанс з попередньою п’ятирічною каденцією депутата. Адже він входив у депутатську більшість, де заправляла фракція ВО «Батьківщина», яка, по суті, керувала Хмельницьким.

Більше того, ініціатором паркувального ноу-хау виступив начальник управління транспорту і однопартієць Певнєва Петро Кузьмін. Петро Петрович у нашій розмові зізнався, що приватники так і не зуміли реалізувати на ділі бачення транспортного відомства, яке полягало у доступності парковок та ефективному господарюванні. А одне з презентабельних місць Хмельницького — привокзальна площа залізничного вокзалу — перетворилося на паркувальний «шанхай» з купою незручностей.

Хаос на привокзальній

Для початку розвінчаємо міф, що нові паркомісця почали більше приносити прибутків до скарбниці, ніж це було у «застойні» помаранчеві часи. Треба зауважити, що з 2013 року, коли парковки віддали приватникам, вже діяла нова податкова філософія. Тепер збір за паркомісце обраховувався за таким принципом: 0,03 % від мінімальної заробітної плати за квадратний метр – тобто 36.5 копійки.

У річному вимірі надходження до бюджету Хмельницького стали майже на рівні 2008-2009 років! Зокрема, за 2013 рік від двох ФОПів надійшло 279,2 тис. грн, у 2014 році — 268,3 тис. грн, за 10 місяців 2015-го — 142,5 тис. грн. Але навіть попри таку фінансову «лояльність» міської влади орендарі парковок дозволяють собі вчасно не сплачувати гроші. На 20 жовтня цього року борг тещі депутата Певнєва до бюджету становив 179,5 тис. грн.

Під час підготовки публікації ми натрапили на дуже цікаві фінансові «рифи». Виявляється, що доведені планові показники збору за місця для паркування транспортних засобів не відповідають реальним математичним підрахункам. Що маємо на увазі? Ставка збору з паркування становить 0,03% від мінімальної зарплати на початок календарного року (тобто 36,54 копійки) за день. За рік набігає 133 грн. з 1 кв. метра парковки. Перемноживши цю суму на загальну площу парковок у місті (3050 кв. м), одержуємо 405 тис. грн — стільки в ідеалі мали би бути надходження до скарбниці. Натомість, нагадаємо,  за 2014 рік до бюджету надійшло 268,3 тис. грн, за 10 місяців 2015-го — 142,5 тис. грн.

У державній податковій інспекції Хмельницького нам розтлумачили, мовляв, обоє ФОПів (Бабій і Матвійчук) є у групі ризику платників, тобто на сьогодні мають борги і не в змозі виконати план. Зокрема, на 20 листопада ФОП Матвійчук не сплатила 246 тис. грн збору з парковок, ФОП Бабій — 58,6 тис. грн.

«Нині податкова зв’язана по руках і ногах. Адже з 1 вересня цього року Верховна Рада прийняла рішення брати з податкової судовий збір на загальних умовах, коли подаємо позов до боржників. Однак нам ніхто не передбачив в бюджеті цих витрат. Відповідно, судді відмовляють у розгляді справ», — розповів начальник ДПІ Валерій Коновальчук.

Коновальчук додав, що стягнути тих же 246 тисяч з 74-річної Матвійчук (тещі депутата Певнєва — авт.), буде проблемно, оскільки у неї не значиться жодного майна. А вираховувати борг з її пенсії податкова, навряд чи, наважаться. До речі, ФОП Матвійчук подала документи на ліквідацію підприємницької діяльності, але її податкова не знімає з обліку через заборгованість по податках.

Не на диктофон податківці та транспортники висловлюють припущення, що кошти, зібрані на хмельницьких парковках, не завжди облікуються паркоматами, а тому простежити, скільки заробляють орендарі на паркомісцях неможливо. Окремо треба «подякувати» за урядовий мораторій на перевірки суб’єктів господарської діяльності, який тільки створив підґрунтя для «розмноження» подібних явищ.

«У 2012 році була закладена міна, яка сьогодні здетонувала. Депутат Певнєв протягнув свою тещу і підставив усіх. Між нами кажучи, на конкурсі по оренді парковок мали перемогти не два ФОПи, а два платоспроможних підприємства», — резюмував один з членів конкурсного комітету.

«Більше плюсів місто мало б, якби парковки були безкоштовними. Он, приміром, біля центрального універмагу безкоштовне паркування», — зазначила начальник фінуправління Наталія Степанова.

Тепер про паркувальні нетрі, якими обросла привокзальна площа.

Спочатку влада відвела орендарям 240 квадратів під 24 паркомісця. Однак цього виявилося замало і з привокзальної площі «відкусили» ще 220 кв. м, що збільшило паркувальні місця на 22 одиниці. «Таким чином ми передбачили парковки для пільговиків», — пояснив начальник транспортного управління Петро Кузьмін.

Нам невідомо, чи користувалися законним правом пільговики, але з запуском парковки на привокзальній площі (починаючи з 2013 року — авт.) виникли додаткові складнощі у дорожньому пересуванні для автівок. Акти перевірок управління транспорту і зв’язку від 15 вересня 2015 року показують, що майданчик для паркувань є заблокований зі сторони Хмельницької дирекції УДППЗ «Укрпошта» на вул. Проскурівській. «Як наслідок, водії транспортних засобів змушені об’їжджати парковки, створюючи при цьому довготривале скупчення інших автомобілів. Крім цього, блокується терміновий під’їзд спеціальних автомобілів при виникненні надзвичайних ситуацій», — говориться в акті.

Також зафіксована повна антисанітарія, що не може не впадати в очі гостям міста-гетьмана. «Бетонні тумби для квітів використовуються, як урни для сміття. Частина з них розміщена в хаотичному вигляді. В підсумку, територія знаходиться в незадовільному санітарному стані», — цитуємо слова перевіряючих.

До цього додалася креативність залізничників. Адміністрація залізничного вокзалу на станції Хмельницький придумала, як боротися з таксистами-«халявниками», які не хочуть паркуватися на відведеній території і встановила бетонні огорожі. Тепер ці «архітектурні споруди» створюють перешкоди для самих пасажирів, котрі прибувають або відбувають з вокзалу.

Хмельницька міськрада нічого не вигадала кращого, як іти до суду і вимагати розірвання договору з ФОП Бабієм Олександром, який вони ж підписали два роки тому для паркування автомобілів. Справа слухається вже кілька місяців і поки світла у кінці тунелю не видно.

Головуючий суддя Господарського суду Хмельницької області В’ячеслав Димбовський 17 листопада на засіданні висловився щодо розміщення парковки на привокзальній площі. «Коли укладався договір, то очевидно мали б виникнути проблеми, оскільки місця під паркування небагато. Там немає де розвернутися. І організація парковки сама по собі створює проблеми», — наголосив він.

Не повірите, але вихід з паркошкідництва має відомий ініціатор ноу-хау, транспортник Петро Кузьмін. «Як на мене, то треба всі паркувальні місця, які на конкурсі відійшли в оренду, забрати і передати на обслуговування управлінню житлово-комунального господарства. Вони мають двірників, які б прибирали парковки», — вважає чиновник.

Отак, у Хмельницькому бізнес на парковках робили…

Віталій Тараненко, для «Наших грошей»