Екс-бухгалтерка ДПЗКУ заплатила 52 мільйони, аби закрити карну справу і не завадити призначенню Насірова
14.05.2015   //   183 Переглядів

Колишній бухгалтер Державної продовольчо-зернової компанії (ДПЗКУ) Тетяна Коптенко заплатила з власної кишені майже 68 млн грн податкового боргу та штрафних санкцій, щоб закрити кримінальну справу про ухиляння від сплати податків в держкорпорації. Про це у «Главкомі» пише Федор Орищук.

Кримінальне провадження про податкові порушення прокуратура відкрила 15 січня 2015 року. Стало відомо, що до валових витрат в декларації з податку на прибуток за 2013 рік корпорація безпідставно включила відсотки, які мала заплатити за китайський кредит. Мова йде про $1,5 млрд, які держкорпорація отримала в 2012 році від Експортно-імпортного банку Китаю для постачання зерна в цю країну. Пізніше ДПЗКУ отримала ще $1,5 млрд на будівництво елеваторів та терміналів.

Нарахування відсотків по кредиту, які в ДПЗКУ віднесли до валових витрат за 2013 рік, припадало лише на січень 2014 року. Слідство встановило, що такий підхід призвів до заниження об’єкту оподаткування та зменшення надходжень держбюджету на 52 млн грн. Самі маніпуляції з податковою звітністю відбулися в лютому 2014 року, напередодні втечі з країни команди Віктора Януковича.

Але 6 травня цього року справу про ухиляння від сплати податків було закрито після компенсації державі всіх втрат.

Матеріали прокуратури свідчать, що 31 березня та 1 квітня був заплачено не тільки 52 млн грн. податку на прибуток, а ще 13 млн грн. фінансових санкцій та 2 млн грн. пені. Все це зробила колишній головний бухгалтер держкорпорації Тетяна Коптенко. Саме їй пізніше прокуратура Печерського району Києва 24 квітня оголосила підозру в скоєнні злочину. Але Коптенко надала слідчим квитанції про сплату всієї необхідної суми і попросила звільнити її від кримінальної відповідальності. Слідчі погодилися і звернулися з відповідним клопотанням до Печерського суду Києва, який задовольнив його.

Всі маніпуляції з погашенням податкового боргу ДПЗКУ відбувалися паралельно з проведення урядом конкурсу з виборів голови Державної фіскальної служби. В ньому переміг Роман Насіров, який з квітня 2013 року по квітень 2014 року займав посаду замкерівника ДПЗКУ. Більш того, раніше він зізнавався в ЗМІ, що його запросили до держкорпорації для кураторства саме над китайським кредитом. Він називав свою роботу в держкорпорації «кришталево чистою».

Коптенко погасила податковий борг через кілька днів після оголошення конкурсу на очільника ДФС, а справу проти неї було закрито на наступний день після перемоги Насірова. При цьому єдиним винуватцем податкових порушень в ДПЗКУ була визнана тільки головний бухгалтер, жодних звинувачень топ-менеджерам корпорації і самому Насірову слідчі не висували.