Четвертий рік приватна фірма контролює продаж «Укрзалізницею» квитків онлайн. Заробіток: 5 гривень – з квитка.
09.04.2015   //  

Усю систему електронного продажу квитків на залізниці сьогодні контролює не «Укрзалізниця», а приватне ТОВ «УНІК», впливу на яке у держави сьогодні не має. Про це йдеться у сюжеті Надії Бурдей телепрограми «Наші гроші».

Сам тендер, за результатами якого «УНІТ» отримав замовлення на впровадження програми он-лайн продажу квитків, «Укрзалізниця» проводила за закритими дверима. Не була інформація про нього опублікована і у «Віснику державних закупівель».

Хоча це трапилося кілька років тому, до цього часу компанія тримає все в секреті. Так, на запит телепрограми залізничники відповіли, що інформація про закупівлі та умови договорів не доступна на підставі наказу самої «Укрзалізниці» від 2010 року.

Але як дослідили журналісти через Єдиний реєстр судових рішень учасниками тендеру тоді були ТОВ «АСКіО» та ТОВ «УНІТ». Перемогла остання, при чому – із вищою ціною. Після тендеру  «УНІТ» замовив виконання робіт саме у «АСКіО». І оскільки за роботи фірма не розрахувалася, інформація потрапила до судового реєстру.

«Укрзалізниця» недаремно приховує дані про тендер, адже його переможець – не випадкова компанія. До 2011 року співзасновником «УНІТУ» був Вадим Дмитренко. У квітні 2011 року він посів крісло начальника головного управління інформаційних технологій «Укрзалізниці». Після його призначення «Укрзалізниця» почала впровадження електронної системи продажу квитків, підряд на яку отримує «УНІТ».

Автором патенту на замовлену, оплачену та впроваджену «Укрзалізницею» систему продажу є інший співвласник «УНІТУ» Сергій Рохварг. Тому, окрім доплати за розробку та підтримку системи компанія хоче ще і по 5 грн з кожного проданого квитка. В кінці минулого року фірма навіть звернулася в суд, вимагаючи від «Укрзалізниці» сплатити 10 млн грн роялті.

В.о. ген директора «Укрзалізниці» Максим Бланк говорить, що сьогодні існують два договори з «УНІТ». За одним з кожного квитка приватна фірма отримувала 5 грн, а за іншим ця цифра дорівнювала нулю. Обидва договори підписав начальник головного інформаційно-обчислювального центру Мурзін В.С. Сьогодні за необхідність платити 5 грн з квитка йде судовий процес.

Однак у розробника є суттєвий важель впливу – усю систему продажу «Укрзалізниці» контролює «УНІТ», як у технічному, так і в фінансовому плані.

«УНІТ» самостійно вибрав технічне рішення для реалізації платіжного шлюзу. І сьогодні клієнти знаходяться в жорсткій залежності, в першу чергу щодо механізмів оплати за допомогою кредитних карток. «Сьогодні при укладенні договорів з банками-еквайєрами «УНІТ» вимагає комісію за проведення трансакції за купівлю електронного квитка», – розповів в.о. начальника департаменту корпоративної інформатизації «Укрзалізниці»Богдан Корбань.

Крім того, сьогодні не «Укрзалізниця»,  а «УНІТ» визначає, кому дозволити продавати залізничні квитки, а кому ні. В листопаді 2014 року фірма відключила від продажу квитків Розрахунковий цент міністерства інфраструктури. Пізніше відмовила державному «Ощадбанку» продавати квитки державної «Укрзалізниці»,

Бланк говорить, що держкомпанія домовилася з «УНІТом», що фірма буде працювати як розробник системи, а можливість продажу квитків їй наразі заблокована. Але журналісти телепрограми виявили, що ТОВ спокійно продає квитки і далі на своєму сайті plategka.com.

Така ситуація склалася через те, що реальний контроль над електронним продажем квитків сьогодні не в «Укрзалізниці», а в свого найманого підрядника. Більш того, в державній компанії визнають, що сьогодні «УНІК» може відключити систему без законної причини в будь-який момент.

Нагадаємо, що раніше перевірка Державної фінансової інспекції у грудні 2014 року виявила, що ДП «Поліграфкомбінат «Україна» Національного банку з середини 2013 по середину 2014 року виплатило компанії «УНІТ» щонайменше 279 млн грн. за нанесення непотрібного штрих-коду на акцізні марки. Як з’ясували журналісти телепрограми «Наші гроші», ця компанія належить міністру-втікачу Едуарду Ставицькому. Пізніше «УНІТ» розповсюдив прес-реліз, в якому заперечив причетність до Ставицького. А також заявив, що власниками  кіпрської Феріоло холдінгз лтд є співробітники компанії.