Резервні гроші в Росії закінчаться до початку 2017 року. Але повністю
02.03.2015   //  

Росія витратить цього року більше половини Резервного фонду на покриття розбухлого дефіциту бюджету, а в разі реалізації всіх ризиків до кінця року у фонді залишиться лише шоста частина 5,9 трлн рублів, повідомив Мінфін, попередивши, що поточна криза довгостроковий і його не вийде «просто проскочити» на подушці безпеки, як попередній, пише газета «Ведомости».

За даними видання, кошти резервів знадобляться через падіння цін на нафту, рецесії і обмеження доступу на зовнішній фінансовий ринок. Гроші потрібні і для фінансування «подвійного дефіциту» бюджету, що виник через брак (у порівнянні з колишнім планом) доходів, а також випадання джерел фінансування дефіциту – коштів від приватизації, позик і повернення бюджетних кредитів.

Резервний фонд, таким чином, може бути практично вичерпаний до початку 2017 року. До того часу там залишиться лише 0,5 трлн рублів. Це лише 3% річних доходів 2017 року.

Нагадаємо, наприкінці минулого тижня Мінфін назвав бюджет 2015 гіршим за доходами за 15 років. Міністерство підготувало поправки у федеральний бюджет на 2015 рік, які передбачають збільшення дефіциту до 2,7 трлн рублів. 4 березня поправки будуть внесені в уряд.

Бюджет на 2015 рік був зверстаний з розрахунку давно не актуальний ціни на нафту в $100 доларів за барель, виходив із зростання економіки на 1,2% і інфляції на рівні 5,5%. Наприкінці січня Мінекономрозвитку вдруге з моменту прийняття закону про бюджет-2015 переглянуло макропрогноз – структурні проблеми економіки, посилені ескалацією конфлікту на Україну, санкціями щодо Росії і падінням цін на нафту змусили відомство різко погіршити всі основні показники розвитку РФ.

Раніше Мінфін вніс пропозиції щодо коригування бюджету на 2015 рік, що передбачають скорочення витрат на 771 млрд рублів. Незважаючи на це, уряду не вистачить 500 млрд рублів з Резервного фонду, які йому дозволили витратити в 2015 році депутати. Найближчим часом Мінфін попросить Держдуму збільшити цей ліміт, повідомив міністр Антон Силуанов. За даними агентства, щоб покрити виник дефіцит, потрібно до 3 трлн рублів з Резервного фонду.

В 2003 році в Росії був заснований Стабілізаційний фонд – один з основних російських державних фондів. 1 лютого 2008 його розділили на Резервний фонд і Фонд національного добробуту. Резервний фонд використовується для компенсації витрат на соціальні потреби та погашення зовнішнього боргу, Фонд національного добробуту використовується для фінансування виплати пенсій.

Сформульоване в 2013 році бюджетне правило передбачало, що видатки бюджету повинні формуватися виходячи з середньої ціни на нафту за минулі роки, а не на основі прогнозу. Доходи бюджету понад розрахункової ціни за часів «дорогого бареля» прямували в Резервний фонд.

За матеріалами Мінфіну, на початок 2015 в Резервному фонді, який в основному зберігається в західних цінних паперах, було в перерахунку 5,35 трлн рублів. До початку лютого фонд збільшився до 5,86 трлн рублів (85 млрд доларів) при ослабленні рубля до долара на 13%. Розрахунки швидкості витрачання зроблені виходячи із середньорічної ціни нафти в 50 доларів за барель в 2015 році і 65 доларів в 2016 році.