Російський експерт придумав, як Обама і Меркель можуть швидко придушити Росію: санкції щодо гідрокрекінгу
13.12.2014   //  

Потенційно введення санкцій на ввезення каталізаторів може призвести до скорочення на 50-70% російських потужностей з глибокої переробки нафти, від яких залежить кількість і якість виробленого в Росії бензину.

На відміну від санкцій третього пакета такі заходи можуть швидко подіяти на цей сектор економіки, вважає директор Центру сировинної економіки РАНХиГС Петро Казначеєв, керуючий партнер консалтингової компанії «Хазне Стретеджіс».

«Для потенційного посилення тиску на Росію у Заходу, швидше за все, вже є якісь заготовки на випадок ескалації протистояння… Деталей ми не знаємо, але в цілому є розуміння, що у російського ПЕКу є й інші [окрім проблем з технологіями видобутку нафти] вразливі точки», – зазначив експерт.

Однією з таких точок є сектор переробки нафти, який досі не піддавався санкціям з боку Заходу.

У процесі переробки використовуються каталізатори – речовини, що прискорюють реакцію, але не входять до складу продуктів реакції. Залежно від процесу переробки застосовується певний вид каталізатора.

Річний обсяг споживання каталізаторів в нафтопереробці в Росії становить близько 58 тисяч тонн. За підрахунками Центру сировинної економіки РАНХиГС, порядку 60-70% з даного обсягу закуповується у іноземних виробників із США (Engelhard Technologies і WR Grace & Co) і Німеччини (BASF і Sud-Chemie).

каталізатор

Найбільш вразливими є два процеси, в яких у Росії практично повністю використовують зарубіжні каталізатори – гидроочистка дизельного палива і гідрокрекінг (процес для переробки особливо важких марок нафти).

Потенційно введення санкцій на ввезення в країну зарубіжних каталізаторів може призвести до скорочення на 50-70% російських потужностей з глибокої переробки нафти.

«На відміну від санкцій третього пакета такі заходи можуть чинити тиск на сектор в найближчій перспективі після їх введення в дію. Надалі можна було б налагодити власне виробництво каталізаторів, але це в перспективі двох-трьох років. А от щоб їх чимось замінити до цього, доведеться чимало поламати голову. Так що, схоже, що як мінімум один «козир у рукаві» для четвертого санкційного пакета у Заходу є», – вважає Казначеєв.

У той же час експерт зазначив, що «проблеми енергетичного сектору в Росії пов’язані передусім не з санкціями».

«Вони [проблеми] набагато старші від нинішньої зовнішньополітичної кризи і мають структурний характер, як, власне, і проблеми інших галузей. Показово, що при високих цінах на нафту (і без будь-яких санкцій) в період з 2009 року і до середини цього року темпи зростання видобутку нафти в Росії скоротилися, а не зросли в порівнянні з попереднім десятиріччям. Більше того, падіння абсолютних обсягів видобутку з 2015 року деякі аналітики передбачали і без санкцій (Bank of America оцінював падіння в 1,5% на рік)», – нагадав директор Центру сировинної економіки РАНХиГС.

Нагадаємо, зараз у Росії дорожчає бензин, не зважаючи на те, що країна сама видобуває нафту, з якої виготовляють паливо.