Кримська вітростанція Близнюка не змусила державу оплатити електроенергію, виготовлену під час «референдуму»
25.07.2014   //  

Суд відмовився стягнути з державного підприємства «Енергоринок» 12,86 млн грн. боргу за вироблену і відпущену електроенергію на користь ТОВ «Вітряний парк Керченський». Про це свідчить рішення Господарського суду міста Києва від 2 липня.

Фірма стверджує, що держпідприємство порушило зобов’язання за договором від 27.12.2013 і не розплатилося за електроенергію. Так, у березні «Вітряний парк Керченський» виробив і відпустив в мережу електричну енергію в розмірі 8,59 млн кВ/год загальною вартістю 14,29 млн грн. ДП «Енергоринок» оплатив 1,43 млн грн., а з 21 березня виплати припинив.

Суд у задоволенні позову ТОВ «Вітряний парк Керченський» про стягнення з ДП «Енергоринок» боргу у 12,86 млн грн. відмовив. Він врахував дві обставини, які є самостійними підставами для відмови.

По-перше, це урядова постанова, яка містить пряму заборону на погашення заборгованості перед підприємством.

7 травня Кабмін прийняв постанову (№ 148), якою встановлено, що оптовий постачальник, яким є ДП «Енергоринок», не здійснює закупівлі електричної енергії в її виробників, які розташовані в окупованому Криму, та не проводить розрахунків з такими виробниками, зокрема з погашення заборгованості.

Таким чином, ДП «Енергоринок» не має можливості розрахуватися з ТОВ «Вітряний парк Керченський».

По-друге, це дві постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ).

Спочатку 26 березня 2014 року НКРЕ прийняла постанову (№ 319), за якою ТОВ «Вітряний парк Керченський» не підпадає під розподіл коштів Оптового ринку електроенергії України. Усі кошти, нараховані 21, 24 та 25 березня 2014 року, але не перераховані виробникам електричної енергії у Криму, розподілили між іншими учасниками оптового ринку.

А 9 квітня НКРЕ прийняла постанову № 442, за якою зупинено розрахунок з виробниками електричної енергії, які здійснюють свою діяльність на території Криму, на період обставин непереборної сили.

Торгово-промислова палата підтвердила, що події на території АР Крим є обставинами непереборної сили, передбаченими договором між ДП «Енергоринок» і ТОВ «Вітряний парк Керченський». Початок дії обставин непереборної сили – 27 лютого 2014 року, які продовжують діяти по теперішній час.

Таким чином, з огляду на пряму заборону НКРЕ ДП «Енергоринок» не вправі здійснювати із фірмою «Вітряний парк Керченський» будь-які розрахунки в період дії обставин непереборної сили.

Засновниками ТОВ «Вітряний парк Керченський» є кіпрська компанія «Алоного Холдінг Лімітед» (99%), ТОВ «Управляюча компанія «Вітряні парки України» (Краматорськ, Донецька обл.), ТОВ «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів Укрмашінвест» (Краматорськ) і ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «М-Капітал» (Донецьк).

Засновником ТОВ «УК «Вітропарки України» є кіпрська компанія «ЕйчСі Віндпаркс Юкрейн».

Засновником ТОВ «КУА АПФ Укрмашінвест» (Краматорськ) є ТОВ «Торговий дім українських машинобудівних заводів» (Краматорськ), засновниками якого значаться компанія «Холд Актівіті Груп ЛТД» з Тортоли, компанія «Оттіса Трейдінг» з Белізу і краматорське ТОВ «Альфамет», співзасновницею якого є Олена Близнюк – родичка екс-міністра ЖКГ, екс-нардепа від ПР Анатолія Близнюка. За даними ЗМІ, у Краматорську мешкає син екс-міністра Сергій Близнюк, який раніше був одним із засновників «Торгового дому українських машинобудівних заводів».

За даними ЗМІ, Близнюки реалізовували свої «вітряні» проекти, у тому числі «Керченський», паралельно із «сонячними» проектами братів Клюєвих.

Кримський «референдум» відбувся 16 березня 2014 року.