«Лукойл» хоче стягнути з державної компанії 10 мільйонів за іржаву теплотрасу у Калуші
14.10.2013   //   17 Переглядів

ТОВ «Транс Індастрі» хоче стягнути з Державного публічного акціонерного товариства «Будівельна компанія «Укрбуд» 9,69 млн грн. збитків. Про це свідчить постанова Вищого господарського суду України від 8 жовтня.

Фірма стверджує, що «Укрбуд» неправомірно відчужив та ліквідував ділянку тепломережі від стійки 321 до стійки 451 у Калуші (Івано-Франківська обл.), чим позбавив ЗАТ «Лукор» можливості використовувати трубопровід за призначенням. Фірма просить суд стягнути з державного товариства вартість демонтованої тепломережі та вартість робіт з її відновлення.

Суди перших двох інстанцій задовольнили позов частково, стягнувши з «Укрбуду» на користь «Транс Індастрі» 8,26 млн грн. – ринкова вартість матеріалів та робіт з відновлення одного метра теплотраси становить 3867 грн., довжина траси – 2136 метрів.

«Укрбуд» і прокуратура подали касаційні скарги. І на початку жовтня ВГСУ відправив справу на новий розгляд до господарського суду Києва.

Як встановив суд, спірна тепломережа введена в експлуатацію у 1991 році, але ніколи не використовувалася. У 2007 році «Укрбуд» провів оцінку цієї теплотраси. Було виявлено, що трубопровід вражений корозією, теплоізоляція частково відсутня, частково ушкоджена, труби частково зруйновані і трубопроводи теплотраси не можуть використовуватись за цільовим призначенням.

На початку 2008 року «Укрбуд» продав цей трубопровід від стійки 321 до стійки 451 (довжиною 2136 м) ПП «Атарес-Євро» за 212 тис грн. При цьому, як вказує державне товариство, частина спірної ділянки тепломережі довжиною 96 погонних метрів у 2006 році була викрадена невідомими.

У 2008 році створена «Лукором» комісія встановила, що ділянку тепломережі від стійки 321 до стійки 451 взагалі демонтовано.

Між тим «Лукор» у 2010 році в судовому порядку добився визнання за ним права власності на дану тепломережу. Суд спирався на те, що у 2000 році ВАТ «Оріана» внесла до статутного фонду ЗАТ «Лукор» майно нафтохімічного комплексу, у тому числі спірний трубопровід.

Зауважимо, що «Укрбуд» проти цього рішення суду заперечував, стверджуючи, що тепломережа належить йому, а висновки суду не підтверджені жодним належним доказом.

Після цього «Лукор» почав вимагати в «Укрбуду» відшкодування вартості тепломережі. На прохання «Лукору» ТОВ «Енерго-Інвест» виготовило проект відновлення тепломережі, вартість якого склала 9,69 млн грн. У квітні 2013 року «Лукор» переуступив права вимоги ТОВ «Транс Індастрі».

Відправляючи справу на новий розгляд, ВГСУ вказав, що у матеріалах справах містяться різні показники довжини тепломережі – 2136 м і 3100 м. При новому розгляді суду потрібно з’ясувати, яка дійсна вартість тепломережі з урахування її реальної довжини і дійсної ціни ділянок, що були непридатні до експлуатації.

Також суди попередніх інстанцій не з’ясували, чи причетний «Укрбуд» до демонтажу майна. Водночас ВГСУ звертає увагу на те, що у матеріалах справи міститься службова записка та акт від 28.11.2011, з яких вбачається, що «Лукор» сам демонтував бетонні опори тепломережі, на яких вона розташована і без яких не може функціонувати.

100% акцій Державного ПАТ «Будівельна компанія «Укрбуд» належать Кабміну.

ТОВ «Транс Індастрі» у 2008 році заснував Сергій Ягічев. Він же є директором фірми.

Власниками ПАТ «Лукор» є ТОВ «Лукойл-Нафтохім» (52,07%) і ВАТ «Оріана» (47,93%), яким володіє Фонд держмайна. Засновниками «Лукойл-Нафтохім» є нідерландська фірма «Лукойл Кемікал Б.В.» (Lukoil Chemical B.V.) та австрійська «Лукойл Холдинг ГМБХ» (Lukoil Holding GMBH). Як відомо, ПАТ «Лукор» і Lukoil Chemical B.V. є засновниками ТОВ «Карпатнафтохім». Співвласником групи компаній «Лукойл» (Росія) є бізнесмен Вагіт Алекперов.