Скільки насправді коштує нам вертоліт Януковича
04.07.2012   //   242 Переглядів

Завдяки «вишці Бойка» вдалось дізнатись, що використання пафосного вертольота Agusta, яким вже другий рік за кошти держбюджету літає Віктор Янукович, коштує щонайменше 16 мільйонів на рік. І це лише одного з двох президентських гвинтокрилів.

Усі знають, що президент літає недешевим вертольотом Agusta AW139. Багато хто чув, що минулого року Держуправління справами президента орендувала цей вертоліт у фірми, близької до сім’ї Януковича, за 7,50 млн грн. Цього року вартість оренди вже двох італійських гвинтокрилів коштує 6,50 млн грн., однак тендер провели значно пізніше, а відтак орендна плата йде за меншу кількість місяців. Можливо хтось запам’ятав, що цього року ДУСя також виділила на вертолітні польоти президента 18,31 млн грн. Однак і в цьому випадку немає ясності, скільки коштує народу Agusta, оскільки в авіапарку ДУСі є ще й два вертольоти Мі-8МТВ-1.

Порівняльну базу подарував «Чорноморнафтогаз», який продовжує відкривати таємниці «вишки Бойка».

Рік тому «нафтогазівці», виправдовуючи зростання ціни бурової установки з $250 млн у виробника до $400 млн в Україні, клялись, що «дельта» пояснюється якимсь додатковим обладнанням. У тому числі й вертольотами, яких в специфікації закупівлі насправді не було.

Це викликало неабиякий скандал. Дійшло до того, що взимку британська фірма-продавець «Highway investment processing LLP» почала процедуру самоліквідації. Однак англійська прокуратура зупинила самознищення «прокладки» для провадження слідчих дій. Це змусило «Нафтогаз» і Міненерго шукати прикриття. Знайшли підмогу у вигляді листа від американської фірми «Halliburton», яка підтверджувала, що майже $400 мільйонів – це нормальна ціна за СПБУ «Петро Годованець», яку на той час уже всі знали як «вишку Бойко». Разом з тим, виправдального листа від янкі треба було підкріплювати якимись аргументами. Тому мусили з’явитись анонсовані вертольоти, які за твердженням «Чорноморнафтогазу» були прописані в якихось таємних додатках IV-V до Контракту № 221 від 29.03.2011.

З’явився один. Поки що. Другий чекають колись потім.

Те, що з’явився перший вертоліт стало відомо з тендеру на його страхування. До речі, це теж симпатична історія, як енергетична вертикаль Юрія Бойка прямим текстом послала угрупування Ріната Ахметова. Його страхова компанія «АСКА» вирішила втрутитись в страховий тендер «ЧНФ», запропонувавши застрахувати вертоліт за 2,5 млн грн. на рік, тоді як «Київський страховий дім» та «Гарант-Система»  хотіли понад 4 млн грн., що за даними «Наших Грошей» якраз і потрапляло в заплановану «Чорноморнафтогазом» суму 4,5 млн грн. З донецьким «бєзпрєдєлом» поборолись традиційно: ахметівську фірму викинули з тендеру через відсутність «інформації про загальний стаж роботи на ринку страхових послуг» та інші претензії такого ж роду.

За цими розборками спливав час. Тим часом установка приплила в Україну, до неї треба літати вертольотом, йому потрібна страховка. Відтак з «Гарант-сервісом» уклали угоду на тримісячну страховку вартістю 630 тис грн. (це близько 2,5 млн грн. на рік, як і пропонували знешкоджені «ахметівці»).

І саме з документів страхових тендерів ми зібрали докупи дані про вартість  президентського вертольоту. Річ у тім, що «Чорноморнафтогаз» обзавівся не абичим, а вертольотом Аgusta АW139. Апарат саме цієї марки обслуговує і Віктора Януковича.

Звісно, ми в жодному випадку не припускаємо, що Юрій Бойко дозволив би рядовим буровикам гайсати в море вертольотом з коштовним шкіряним салоном, плазмовими телевізорами, аудіосистемою та клімат-контролем, як у Лідера. Тому будемо вважати, що ціна на «нафтогазівську» Аgusta для пролетаріату менша від президентської версії.

Отже 12-місний шеститонний дводвигунний Аgusta АW139, який може літати навіть за відмови одного з двигунів, коштував «Чорноморнафтогазу» $13,4 млн. Примітний факт, ціну вертольоту визначили лише в квітні 2012 року додатковою угодою до контракту річної давності, коли літальний апарат терміново знадобився в Україні як наочне уособлення Додаткового-Обладання-Яке-Має-Все-Пояснити.

Беремо ціни на обслуговування вертольоту «Чорноморнафтогазу» за базові. Від себе додамо ринкову вартість авіаційного палива близько 14 грн./л та розхід палива вертольота Аgusta АW139 у розмірі 280 л на годину.

Підтримання льотної придатності вертольота 0,5 млн грн. на місяць
Вартість однієї льотної години без врахування пального 10,8 тис грн.
Вартість палива на одну годину польоту 4 тис грн.
Один вертольотовиліт (злет і посадка) 2 тис грн.

Припустимо, що Янукович раз на три дні підіймається в повітря вертольотом  на годину.  Відстань від Міжгір’я до вул. Банкова в Києві – 20 км по прямій, яку такий вертоліт може подолати за чотири хвилини на швидкості 300 км/год. Від Межигір’я до аеропорту «Бориспіль» – 59 км, або 10 хвилин льоту.

При десяти годинних вильотах місячні видатки на Аgusta становлять:  500 000 (обслуговування) + 108 000 (льотний час без пального) + 40 000 (пальне) + 40 000 (двадцять вертольотовилітів при десяти польотах туди і назад) + 625 000 (місячна оренда в цінах 2011 р.) = 1 313 000 грн.

Це майже 16 млн грн. на рік. За один з двох вертольотів президента. З наших кишень.

Хоча для Януковича це дрібниці. Адже він записав у своїй декларації про доходи письменницький гонорар від донецького видавництва у розмірі 16 мільйонів. У тій же декларації Янукович повідомив про свій єдиний благодійний внесок за весь 2011 рік – 120 тисяч гривень дитячому будинку «Багатодітна сімя Михайла Жара». Це в 140 разів менше від гонорару. І від вартості вертолітних трансферів президента.

 Юрій Ніколов, «Наші Гроші»

Фото: Andrea Nicora, www.dgualdo.it, agusta-russia.ru